Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Elektrik Desteği

By | 21 Haziran 2022

Son elektrik zamları ile birlikte elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır, elektrik yardımı ne kadar 2022 yılında kimlere yönelik yardımlar yapılacak üzerine bilgiler hazırladık. Elektrik yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgilere değineceğimiz konumuzda tüm ayrıntılara yer verdik. Pandemi sonrası her kaleme gelen zamlar tüketici sınıfını zorluyor. Bu durum özellikle de dar gelirli ailelerin büyük sorunu olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda elektrik zamlarına yönelik devlet, dar gelirli ailelere elektrik yardımıyla ilgili bir paket hazırlayarak destek elini uzatıyor.

Dar gelirli ailelerin hane yardımı üzerine oluşturulan bu yardım paketi, aynı zamanda küçük esnaf ve işletme türüne sahip işyerlerini de kapsıyor. Pandemi de dükkanların sürekli kapalı kalması ve şuan mevcut açık hali ile birlikte iş potansiyelinin düşmesiyle yardım paketine hak kazananlardan biri de bu sınıfı kapsıyor. Elektrik zamlarından sonra tüketicilerin şikayetlerini ele alan hükümet yetkilileri dar gelirli aileler ve küçük esnaflara yardım paketlerini hemen destek kapsamına dahil etmiş oldu.

elektrik yardimi basvurusu nasil yapilir 1
elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır

Elektrik Yardımı Nedir?

Elektrik yardımı başvurusu hükümet kararıyla Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafınca araştırılan ve yardıma uygun kararı alınan dar gelirli aileler için verilen bir yardım paketini oluşturuyor. Yapılan bu yardımlar muhtaç ailelerin araştırılması ve bu paket programına uygun olan aileler için özel olarak verilmesine karar verilerek uygulanan bir yardımı kapsıyor. Bu yardımı alabilmek için öncelikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına kaydınızın olması gerekiyor. Akabinde kaydınızın doğrulanmasından sonra PTT şubelerinden elektrik faturası ödeme işlemine tabii olunca ototmatik olarak indirimli bir şekilde fatura ödemelerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Önemli not: Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfında kaydı olmayanlar maalesef bu yardımı alamamaktadırlar.  

Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik fatura yardımı kimlere verilir sorusuna yönelik net cevap olarak yukarıda da belirttiğimiz üzere dar gelirli aileler için ev hanesi elektrik faturaları kapsıyor. Öte yandan küçük esnaf/işletmeler içinde yardımın aktif olduğunu da tekrar söylemekte fayda var. Elektrik desteği alacak olan diğer vatandaşlar ise;

  • Engelli vatandaşlar
  • Eşi vefat eden kadınlar
  • 65 yaş üzeri muhtaç vatandaşlar
elektrik yardımı başvurusu
elektrik yardımı başvurusu

Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı almak için öncelikli olarak Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfına kaydınızı yaptırmanız gerekiyor. Bu işlem kısa sürüyor ve akabinde PTT şubelerine giderek mevcut ödenmemiş faturanızı vezneden indirimli olarak ödeyebiliyorsunuz. Başvuru için beklemenize veya süresi uzun bir işlem görmeniz gerekmemektedir. Vakfa kaydınızı tamamladıktan sonra indirimli fatura ödeme hakkınız artık aktif oluyor.

Elektrik Yardımı Ne Kadar 2022?

Elektrik yardımı ne kadar 2022 yılı elektrik yardımı başvurusu sonrasında ne kadar bir indirim geleceği de merak edilen bir diğer konu olmaktadır. Elektrik yardımı ne kadar sorusuna ilişkin madde halinde hane içerisindeki kişi sayısına göre tabloyu sizler için hazırladık;

  • Hane içerisinde 1 ya da 2 kişinin olması halinde 103 TL
  • Hane içerisinde 3 kişinin olması halinde 137 TL
  • Hane içerisinde 4 kişinin olması halinde 171 TL
  • Hane içerisinde 5 kişinin olması halinde 206 TL olarak ödenecek tutar miktarı hesaplanmaktadır.

Elektrik Faturası Yardımı Kimler Alamaz?

Söz konusu elektrik desteği dar gelirli aileler, küçük işletme ve esnaflar, 65 yaş üstü vatandaşlar, engelli vatandaşlar, eşi vefat eden dul kadınlar ve birinci derece şehit yakınları dışında kalan vatandaşlarımız maalesef yardım paketini alamamaktadırlar. Öncelikli olarak saymış olduğumuz kişilerin hak durumu öncelikli olup, kendilerinden herhangi bir ek şart koşulmaksızın yardım verilmektedir.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT elektrik yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna yönelik tıpkı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfında olduğu gibi ek şart olmadan başvuru da bulunabilirsiniz. Bu işlem için sadece kimlik kartınızı ve elektrik faturanızı yanınız alarak size en yakın PTT şubesine giderek elektrik faturanızı indirimli olarak ödeyebilirsiniz.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama Nasıl Yapılır?

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemi için e-devlet sitesine erişmeniz ve burada yer alan yardım başvuruları sayfasından tüm bilgilere erişebilirsiniz. Size ait T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak yardım paketine ilişkin hak durumunuzu öğrenebilir, diğer tüm maddi yardım başvuruları ile ilgili taleplerinize de göz atabilirsiniz.

Diyarbakır Elektrik Yardımı Başvurusu Nerede Yapılır?

Diyarbakır elektrik yardımı başvurusu taleplerinizi size en yakın PTT şubesine kimlik kartınız ve elektrik faturanızı da yanınıza alarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Lütfen Konuyu Değerlendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.