E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nedir, Nasıl Yapılır ve Şartları 2022

By | 5 Temmuz 2022

E-Devlet sosyal yardım başvurusu 2022 yılı kapsamında en çok araştırılan maddi yardım konularından biri olmaktadır. Gıda ve benzeri temel ihtiyaç listesinde yer alan ürünlerin fiyat artışından dolayı yardım konuları da bir hayli fazla olmaktadır.

Sosyal yardım başvurusu 2022 yılında internet ortamına taşınmıştır. 2008 yılına kadar kişilerin bizzat kendilerinin gidip başvuruda bulundukları bu yardım konusu artık e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir.

E-Devlet sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, nereden yapılır ve dikkat edilmesi gerekilenlere dair tüm detayları konumuzun devamında öğrenebilirsiniz.

E-Devlet’ten Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sosyal yardım başvurusu 2022 yılı kapsamında https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresine girerek T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaparak başvuru da bulunabilirler.

Önemli: Yardım başvurusu yapacak olan kişinin öncelikli olarak e-devlet kullanıcısı olması gerekmektedir. E-Devlet şifresi olmayan kişiler maalesef bu yardım başvurusu talebini gerçekleştirememektedirler. Şifresi olmayanlar en yakın PTT  şubesinden kendine özel E-Devlet şifrelerini rahatlıkla alabilmektedirler.

E-Devlet sosyal yardım başvurusu
E-Devlet sosyal yardım başvurusu

Son zamanlarda insanların temel ihtiyaçlarını karşılayamamalarından ötürü hükümet bu alana yönelik politikalarını güçlendirerek ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunmaktadır.

Belediye yardımları veya devlet yardımları kapsamı içerisinde bu tür yardımlar oldukça fazladır. Sadece ihtiyaç sahibi olan kişiler için oluşturulan maddi yardım paketleri bir nebze de olsa insanların temel ihtiyaçlarını karşılamalarında yardımcı olmaktadır.

Her Aileye 500 TL Yardım Başvurusu konumuzu da ele alırsak buna benzer bir maddi yardım konusu olduğunu görebilirsiniz. Ek olarak dilerseniz bu konu üzerinden para yardımı ile ilgili de tüm bilgilere erişebilirsiniz.

Başvuru yaparken hangi kurum üzerinden yapacağınıza dikkat etmelisiniz. Belediyeler arasından bazıları yardım konularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden gerçekleştirmektedir. Başvuru hangi kurumda ise, arama işlemini o kurum bölümünden yapmanız faydanıza olacaktır.

Sosyal Yardım Başvurusu E-Devletten Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresi üzerinden gerçekleşmektedir. Devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlar ilgili kurumlar tarafından dar gelirli ailelere verilmektedir.

Sosyal yardım başvurusu e-devletten nasıl yapılır sorusuna cevap olarak sizlere kısa bilgiler aktaracağız. Yukarıda belirtmiş olduğumuz linke tıklayarak ilgili başvuru form sayfasına erişin ve hemen ardından karşınıza çıkacak olan tüm formu doldurun. Formu doldururken eksiksiz ve doğru bilgilerle girdiğinizden emin olun.

E-Devlet sosyal yardım başvurusu 2022
E-Devlet sosyal yardım başvurusu 2022

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Formu

Sosyal yardım başvuru formu e-devlet üzerinde yer alan bir elektronik formdur. Yardıma başvuru da bulunacak olan kişilerin e-devlet bilgileri olması muhakkak önemlidir. T.C. kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme girdikten sonra form sayfasındaki tüm gerekli alanları doldurmanız zorunludur.

Özellikle de ad, soyad ve adres gibi bilgilerin dışında yer alan otomatik sistemden yansıyan tüm kişisel verilerinizi doğrulamanız gerekiyor. Akabinde sizden istenilen tüm gerekli/gereksiz bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmeniz gerekmektedir.

E-Devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin tüm bilgileri otomatik gelmektedir. Farklı olarak istenilen IBAN ve diğer bilgileri manuel olarak eklemeniz şarttır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yapacağınız başvurunun sonucunu öğrenmek için minimum 2-4 hafta beklemeniz gerekiyor. Sorgulama işlemini gerçekleştirmeden evvel muhakkak maksimum 1 ay kadar beklemelisiniz.

Sosyal yardım başvurusu sorgulama işlemi birçok vatandaşımız tarafından takip ediliyor. Başvuru sonucu sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresini ziyaret edin. Karşınıza çıkacak olan ekranda T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek sisteme giriş yapıp yaptığınız başvurunun sonucunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kimler Yapabilir?

Maddi zorluk çeken ve ailesini geçindiremeyen tüm vatandaşlar bu yardımdan faydalanabilir. Özellikle de bir sosyal güvenceniz yok ise ve dar gelirli bir aile kapsamındaysanız başvurunuzu yaparak yardımdan faydalanabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusuna kimler başvuru yapabilir;

 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Asgari ücretten daha az bir gelire sahip olanlar
 • Kirada yaşamakta olanlar
 • İşsiz veya işten çıkarılan kişiler
 • Geçinme zorluğu çeken kişiler
 • Ek olarak yardım başvurusunda bulunacak olan kişinin kiraya verdiği bir evi veya farklı bir gayrimenkulü olmamalıdır.

Sosyal Yardım Ödemeleri Nereden Alınır?

Sosyal yardım ödemeleri PTT şubelerinden alınabilmektedir. Kişinin yardımı almaya hak kazanması halinde sadece kimliği ile birlikte en yakın PTT şubesine giderek yardım parasını hesabından alabilmektedir.

Şubeler dışında dilerseniz yine size en yakın PTT veya Ziraat Bankası ATM’lerinden birine giderek kartınız ile yardım paranızı hesabınızdan çekebilirsiniz. Eğer form doldururken IBAN numarası girmediyseniz veya adınıza ait bir IBAN hesabı yok ise, PTT şubesine gitmeniz ve şubeden paranızı almanız gerekmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuruları Nelerdir?

E-devlet sosyal yardım başvurusu çeşitleri birbirinden farklı olmaktadır. Diğer tüm sosyal yardım başvuruları aşağıdaki gibidir;

 • Süt Parası Yardımı
 • Gıda ve Erzak Yardımı
 • Yakacak / Kömür Yardımı
 • Giyecek Yardımı
 • Eğitim Yardımları
 • Elektrik ve Doğalgaz Yardımı
 • Doğum Parası Yardımı
 • Engelli Yardımı

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Hakkında

Sosyal yardım parası için başvuru yapanların merak ettiği sorulardan biride yardım hakkında detaylı bilgilerin olup olmaması üzerinedir. Devlet tarafından dar gelirli ailelere yönelik 1000 – 1500 TL tutarları arasında para yardımı yapılır. Bu yardım sosyal yardım başvuruları kapsamında gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere verilmektedir.

Lütfen Konuyu Değerlendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.