Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu 2022

By | 5 Temmuz 2022

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu 2022 yılında da aktif olarak okuyan öğrenciler için faal durumda olmaktadır. Öğrencilere para yardımı konusunda hassas olan hükümet sürekli olarak eğitim hayatlarında öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor. Bu doğrultuda Kaymakamlık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve SED tarafından öğrencilere verilen para yardımı konusunda sizlere bilgiler sunacağız.

Her yıl olduğu gibi 2022 yılında da öğrencilere yönelik maddi yardım başvurusu devam etmektedir. Bu yardım Sosyal Yardımlaşma Vakfı Şartlı Eğitim Yardımı olarak geçmektedir. Bu kurum ve kuruluşlar tarafından kız öğrencilere 75 TL, erkek öğrencilere ise 50 TL olarak maddi destek olmaktadır. Öte yandan yetim ve öksüz olan yardıma muhtaç öğrencilere de 150 TL şartlı eğitim kapsamında maddi yardım yapılmaktadır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı başvurusu
Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı başvurusu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu 2022 yılında da aktif ve her yıl devam edecektir. Yardım türleri arasında şartlı eğitim yardımı ve kırtasiye yardımı da bulunuyor. Öncelikli olarak dar gelirli ailelerin okuyan çocukları için ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin tamamına sağlanmaktadır. Eğitim yardımı kapsamında bulunan bu yardım paketi öğrencilere verilen para yardımı olarak geçmektedir. Gelelim okuyan çocuğa para yardımı başvurusu nasıl yapılır – nedir sorusuna;

 Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Nedir?

Öğrenci para yardımı; dar gelirli ailelerin okumakta olan çocukları için verilen eğitim desteği kapsamına girmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öğrencilere verilen para yardımı olmaktadır. Para yardımı dahilinde devlet tarafından verilen bu destek aylık veya 2 ayda bir olacak şekilde öğrenciye verilir.

Devlet Tarafından Öğrencilere Verilen Diğer Yardımlar Nelerdir;

 • Eğitim Materyali Yardımı
 • Servis Yardımı
 • Öğle Yemeği Yardımı
 • Giysi Yardımı
 • Maddi/Para Yardımı
 • Yurt Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Ücretsiz Ders Kitabı ve Defter Yardımı

Devletin Öğrenciye Para Yardımı 2022

Şartlı eğitim yardımı olarak adı geçen devlet tarafından öğrencilere sunulan SED yardımı her yıl düzenli olarak verilmektedir. Okuyan çocuklara verilen SED yardımı her yıl hesaplanarak Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından kendilerine ödenmektedir. 2022 yılı okuyan çocuğa verilen para yardımı 1259 TL olarak belirlenmiştir. Yardımdan faydalanmak isteyen ebeveynler çocuklarının eğitimi için e-Devlet sistemine girerek “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” adlı bölüme giriş yapıp buradan başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Okuyan çocuklara devlet tarafından verilen para yardımı burs olarak geçmektedir. Her sene SED, kaymakamlık, Cumhurbaşkanlığı, KYK , Vakıf, İş Adamları ve Dernekler tarafından her ay düzenli olacak şekilde 9 ay boyunca öğrencilere burs kapsamında verilmektedir.

Öğrenciye Para Yardımı Nasıl Alınır?

Her yıl verilen eğitim desteği yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilmektedir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı almak için öğrencinin bulunduğu il veya ilçelerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına direkt kendileri giderek başvuruda bulunabilmektedirler.

Maddi durumu düşük olan, dar gelirli aileler Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı eğitimlerine devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine gerekli şartları taşımları halinde kendilerine ödenmektedir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2022
Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı 2022

Öğrenciye Para Yardımı Veren Kurum ve Kuruluşlar

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Holdingler
 • İş Adamları
 • KYK Bursu
 • Cumhurbaşkanlığı Bursu
 • Vakıf Bursları
 • Dernek Bursları

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Öğrenciye para yardımı başvurusu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bizzat gidilerek başvuruda bulunabilmektedirler. Aileler çocuklarının eğitimi için başvuruda bulunacakları maddi desteği bulundukları il veya ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından birine giderek başvuruda bulunabilmektedirler.

Öğrenciye Para Yardımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Öğrenciye ait kimlik kartı
 • Öğrencinin velisine ait kimlik kartı
 • Öğrenci belgesi
 • Fakirlik/muhtaçlık belgesi
 • Ev kira ise kira sözleşmesi
 • Hane de yaşayan tüm herkesin kimlik fotokopisi

E-Devlet Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrenciye yardım başvurusu sadece kurum ve kuruluşlardan değil, aynı zamanda internet ortamında e-Devlet portalı üzerinden de gerçekleşebilmektedir. Fakat e-Devlet üzerinden başvuru ayrıcalığı sadece şehit ve gazi veya vazife malullerini kapsamaktadır. Sadece bir kereliğine verilen e-Devlet öğrenci yardımı ödeneği ilkokul öğrencileri için 1181 TL, Lise öğrencileri için 1259 TL, Üniversite öğrencileri için ise 1420 TL olarak ödenmektedir. E-Devlet öğrenci yardım başvurusu nasıl yapılır;

 • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yapınız.
 • Portalın arama bölümünde “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” yazarak arama yapınız.
 • Bu bölümde karşınıza çıkacak olan kimlik bilgileriniz uyuşuyor ise talep türünü seçiniz.
 • Son olarak talep türünü seçin ve “Başvur” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımı Yardımları Nelerdir?

Her yıl gelen talepler doğrultusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı eğitim yardımları yapmaktadır. Öğrencilerin eğitimi için “Şartlı Eğitim Yardımı” kapsamında annelere verilen yardım türünü kapsıyor. Şartlı eğitim yardımında öğrencinin mevcut eğitim ayı içerisinde en fazla 4 gün devamsızlık yapabilme hakkını da belirtmekte fayda var.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2 ayda bir olmak üzere öğrencilere para yardımı miktarı aşağıdaki gibi olmaktadır;

 • İlkokul erkek öğrenci yardım parası(aylık): 45 TL
 • İlkokul kız öğrenci yardım parası(aylık): 50 TL
 • Ortaokul erkek öğrenci yardım parası(aylık): 55 TL
 • Ortaokul kız öğrenci yardım parası(aylık): 75 TL

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Belediyeler Hangileri?

Devlet destekli eğitim yardımı yanı sıra farklı kurum ve kuruluşlarda öğrenciye para yardımı yapmaktadır. Özellikle de büyükşehir belediyeleri okumakta olan öğrencilere para yardımı vererek eğitimlerinde başarılı olmalarında katkı sağlamaktadır. Bu öğrenci grupları arasında ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri de yer alıyor. Özellikle de Diyarbakır öğrenci para yardımı başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Antalya gibi şehirlerin belediyeleri tarafından para yardımı verildiğini belirtelim.

Belediyeler Öğrencilere Ne Kadar Para Yardımı Yapar?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz İstanbul, Diyarbakır, İzmir, Ankara, Konya ve diğer büyükşehir belediyelerin öğrencilere verdiği para yardımı son olarak 1200 TL olarak belirtilmiştir. Belediyeler tarafından sağlanan öğrenci para yardımı, öğrencinin velisi tarafından kurumun ilgili sosyal yardımlar birimine giderek başvuruda bulunması gerekliliğini de belirtmekte fayda var.

İBB Eğitim Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

 Okuyan öğrencilere para yardımı yapan belediyelerin başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi gelmektedir. Özellikle de öğrenci kırtasiye yardımı yapan İBB, öte yandan ulaşım ve barınma yardımı gibi önemli desteklerini de sağlıyor. Okul okuyan öğrenciler için İBB eğitim destek paketi almak için sizlerde başvurunuzu yaparak çocuklarınızın eğitiminde daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler SED Yardımı 2022

SED Yardımı Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından okuyan öğrencilere para yardımı desteği kapsamında yapılmaktadır. Maddi durumu kötü olan dar gelirli aileler için öğrencilerinin eğitiminde başarılı olmasında katkı sağlıyor. SED yardımı para miktarı her yıl düzenlemeler doğrultusunda değişebilmektedir. Ayrıca SED Yardımı almak için gerekli şartlar da bulunuyor, bu şartın başında ise; Öğrencinin yardımı alabilmesi için her ay en fazla 4 gün devamsızlık yapma zorunluluğudur.

Aile ve Sosyal Hizmetler SED Yardımı Kime Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler SED yardımı direkt olarak öğrenciye verilmez. PTT şubelerinden öğrencinin annesinin hesabına yatırılmaktadır. Anneler çocuklarının SED yardımı parasını PTT şubeleri ve ATM’lerinden kolaylıkla çekebilirler.

SED Yardımı Hangi Şartlarda Kesilir?

SED Yardımı öğrencinin okuma, devamsızlık ve diğer durumlara göre kesilmeye gidebilir bu durumlar;

 • 1 ay içerisinde 4 gün devamsızlık yapması halinde yardım parası kesilmektedir.
 • Öğrencinin okulu bırakması halinde,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfını bilgilendirmeden ikametgah değişikliği,
 • Gelir durumunun artması halinde,
 • Vefat durumuna bağlı olarak kesinti yaşanmaktadır.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı ile ilgili merak ettiklerinizi konu altında bulunan yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı sadece okumakta olan faal öğrencilere verilen bir eğitim desteğidir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu dışında diğer öğrenci yardım parası hakkında bulunan konulara göz atmanızda fayda var.

Lütfen Konuyu Değerlendirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.